Jakie są znane rodzaje grzybicy?

Grzybice należą do jednych z najczęstszych chorób skórnych na świecie. Nawet w rozwiniętych krajach, tą chorobą może być dotknięte 20% populacji. Odsetek ten jednak nie określa jednak realnej liczby chorych w danym momencie. Odnosi się on bowiem do osób, które choć raz w życiu miały do czynienia z tą przypadłością. Jest wiele rodzajów grzybic – łatwiejsze i trudniejsze w leczeniu. Poniżej opiszemy najczęściej występujące.

Pochodzenie grzybicy
Zanim dojdziemy do klasyfikowania grzybicy omówmy jej pochodzenie. Zakażenie następuje poprzez przenoszenie zarodników grzybów. Wyróżniamy grzybicę antropofilne oraz zoofilne. Te pierwsze dotyczą sytuacji kiedy to inny człowiek jest źródłem zakażenia. Drugie zaś odnoszą się do wszelkich zakażeń odzwierzęcych, które zazwyczaj są bardziej drastyczne.

Grzybice właściwe skóry
Mianem grzybic właściwych skóry określamy wszelkie grzybice, które zlokalizowane są na właściwych partiach skóry. Do tego typu grzybic zaliczymy:

  • Grzybica skóry gładkiej – do zakażenia dochodzi po kontakcie z drugim człowiekiem lub zwierzęciem, najczęściej występuje u dzieci. W przypadku dorosłych pojawia się w związku z dużą potliwością organizmu.
  • Grzybica stóp – jedna z najpopularniejszych odmian tej choroby. Do zakażania nią dochodzi w ciepłych porach roku przy dużej wilgoci. Pierwsze zmiany skórne pojawiają się w przerwach między placami. Przyczyną jest zazwyczaj kontakt stopy ze źródłem zakażenia lub noszenie nieprzepuszczających powietrza butów z tworzyw sztucznych.
  • Grzybica owłosionej skóry głowy – charakteryzuje się ona niewielkim odczynem zapalnym skóry głowy oraz łamliwością włosów. W związku z nią mogą pojawić się miejscami łyse przestrzenie na głowie.
  • Inne rodzaje grzybicy właściwej – możemy do nich zaliczyć m.in. grzybicę pachwin czy grzybicę paznokci.

Powierzchowne grzybice naskórkowe to drugi rodzaj powszechnie znanych grzybic. Są to przede wszystkim wszelkie grzybice włosów, skóry i paznokci występujące wraz z wyraźnym stanem zapalnym. Do tej grupy możemy zaliczyć np. łupież pstry, który jest powierzchniowym zapaleniem naskórka. Symptomy tego zaburzenia są wyraźnie widoczne zwłaszcza na skórze głowy, tułowia czy zewnętrznych fragmentach nóg i rąk. Z wyglądu przypominają one żółtobrunatne znamiona na skórze, które dodatkowo mogą się delikatnie złuszczać. Powodem tego typu grzybicy najczęściej będzie właśnie nadmierna potliwość. Należy pamiętać, że w przypadku wyleczenia tej choroby należy także wyparzyć całą posiadaną bieliznę. Bez przeprowadzenia tej czynności możemy szybko dostać nawrotu grzybicy.

Grzybica to poważny problem!
Przy takich schorzeniach jak grzybica ważne jest wczesne rozpoznanie. Dzięki szybkiej reakcji możemy łatwiej pozbyć się niechcianego zaburzenia. Aby chronić profilaktycznie organizm zaleca się dbać o higieną oraz wzmacniać swoją wewnętrzną odporność.
Więcej o grzybicy można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *